Alternate Text

راهنمای اخذ اقامت در سوئد

تفاوتی ندارد هدف شما از سفر به سوئد دیدار آشنایان و دوستان، شرکت در کنفرانس های پژوهشی، علمی و نمایشگاه‌های تجاری، بازدید از مکان های گردشگری در قالب تور سوئد، تحصیل و یا استفاده از فرصت‌های شغلی باشد؛ با هر انگیزه‌ای که بخواهید وارد کشور سوئد شوید، به عنوان یک ایرانی ملزم به تهیه ویزای سوئد هستید.

معرفی سوئد

سوئد که با نام رسمی پادشاهی سوئد شناخته می شود کشوری است در شمال قاره اروپا و در شبه جزیره اسکاندیناوی قرار گرفته است. سوئد از غرب با نروژ و از شرق با خلیج بونتی همسایه است. پایتخت و بزرگترین شهر آن استکهلم است. واحد پولی این کشور «کرون سوئد» رایج می باشد. زبان رسمی سوئد، «سوئدی» است اما امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در برخی دانشگاه های این کشور وجود دارد.

شرایط مهاجرت به سوئد

روش های اخذ اقامت سوئد و راه های مهاجرت به کشور سوئد در اینجا برای شما شرح می دهیم. بهترین راه مهاجرت به سوئد کدام است؟ مردم سوئد از کیفیت زندگی و سطح رفاه و امنیت بسیار خوبی برخوردارند. اما هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور نسبت به بسیاری از کشور های اروپایی دیگر بالاتر است. راه های مختلفی برای مهاجرت به سوئد وجود دارد که از بین آنها می توان به مهاجرت کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری اشاره نمود. به طور کلی ما بهترین راه های مهاجرت به کشور سوئد را به شما معرفی خواهیم کرد.

مهاجرت تحصیلی به سوئد

به طور کلی سیستم آموزشی در کشور سوئد از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و هزینه های تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار مناسب تر است. با توجه به موارد اشاره شده و دانستن این مهم که اکثر رشته های تحصیلی در دانشگاه های این کشور ارائه می‌ شوند همواره متقاضیان زیادی برای تحصیل در سوئد وجود دارد. فرد برای تحصیل رایگان در سوئد باید به یکی از زبان‌ های انگلیسی یا سوئدی مسلط باشد و مدارک معتبر را در جهت اثبات این مهم به دانشگاه مورد نظر خود در این کشور ارائه دهد.

مدارک مورد نیاز برای ویزا تحصیلی

از آن جایی که سوئد یکی از پیشرفته ترین کشورهای اروپایی با سطح بالای رفاه اجتماعی است افراد زیادی از سرتاسر دنیا در پی تحصیل و زندگی در آن هستند. این کشور همچنین از جمله معدود کشورهایی است که برای همراه دانشجو یعنی همسر و فرزندان زیر 18 سال وی ویزایی تحت عنوان ویزای همراه صادر می کند و همین مسئله باعث شده ایرانیان زیادی در پی انتخاب این کشور باشند. مدارک زیادی برای ارسال به دانشگاه وجود دارد منتهی مهم ترین این مدارک برای اخذ پذیرش از سوئد عبارت هستند از:

  1. مدرک زبان سوئدی یا انگلیسی
  2. رزومه فرد شامل دستاوردهای تحصیلی و غیر تحصیلی
  3. ترجمه رسمی تمامی مدارک از جمله مدرک تحصیلی
  4. ترجمه رسمی ریز نمرات تحصیلی آخرین مقطع
  5. توصیه نامه از اساتید مقطع قبلی

مهاجرت کاری به سوئد

معمول ترین راه برای مهاجرت به کشور سوئد مهاجرت از طریق اخذ ویزای کار است به این صورت که فرد باید ابتدا یک کارفرمای سوئدی را پیدا کند که با توجه به تحصیلات وی یا تخصص مایل به جذب او در شرکت یا موسسه خود باشد؛ سپس رزومه کاری و تحصیلی ترجمه شده خود را برای او ارسال می کند و اگر درخواست وی مورد پذیرش کارفرما قرار بگیرد می تواند با دعوت نامه رسمی که از سوی او برای متقاضی ارسال می شود برای دریافت ویزای کار این کشور اقدام کند. این روش پس از گذشت 3 الی 5 سال و با رعایت شرایط و ضوابط مورد نیاز می تواند برای فرد اقامت دائم کشور زیبای سوئد را در بر داشته باشد. متقاضی می تواند از طریق موسسات کاریابی در سوئد برای یافتن شغل مورد نظر خود اقدام کند.

مدارک مورد نیاز برای ویزا کاری

  1. ترجمه مدارک تحصیلی
  2. ترجمه سابقه کار
  3. مدرک زبان سوئدی یا انگلیسی
  4. دعوتنامه کارفرما از سوئد

مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری

اگر از آن دسته افرادی هستید که قصد مهاجرت به سوئد را دارید و از طریق سرمایه گذاری در این کشور می خواهید اقامت دریافت کنید باید توجه داشته باشید که میبایست مبلغی در حدود ۱۵۰٫۰۰۰ دلار برای این امر در نظر داشته و این میزان سرمایه را منتقل کنید تا از طریق سرمایه گذاری در سوئد به اقامت این کشور دست یابید. برای انتقال این مبلغ به سوئد از دو طریق می توانید عمل کنید. یا اینکه مبلغ ۱۵۰٫۰۰۰ دلار را یکجا به این کشور منتقل کنید و یا از طریق ثبت شرکت و در چند مرحله به این مهم بپردازید. در ابتدای امر به منظور ثبت شرکت باید زمینه فعالیت خود را در قالب بیزنس پلن و یا طرح تجاری به دولت عرضه نمایید و در صورت موافقت دولت با طرح تجاری تان می توانید شرکت را به ثبت رسانده و فعالیت اقتصادی خود را آغاز کنید. به منظور تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم این شرکت می بایست فعال بوده و مالیات آن پرداخت شود. تنها در این صورت است که بعد از گذشت چند سال می توانید درخواست اقامت دائم و در نهایت تابعیت و پاسپورت نمایید.

مهاجرت به سوئد از طریق تولد

از دیگر راه های مهاجرت به سوئد و اخذ اقامت سوئد تولد در خاک این کشور و یا داشتن پدر و مادری است که متولد این کشور باشند. در ابتدا بهتر است با شرایط این روش آشنا شوید. در روش اخذ اقامت و تابعیت سوئد از طریق تولد دو موضوع مورد بررسی قرار می گیرد؛ اخذ تابعیت از طریق خون و خاک. تابعیت خاک یعنی آن که شما با تولد در خاک کشور موردنظر اقامت آن را بدست اورید. راه دیگر اخذ تابعیت از طریق خون است که سوئد از آن پیروی می کند. به این شکل که شما در صورتی می توانید اقامت سوئد را بدست آورید که یکی از والدین شما یا هر دوی آن ها در هنگام تولد تبعه سوئد باشند. به طور کلی قوانین مهاجرت به سوئد از طریق تولد به این صورت است که:

افرادی که بعد از ۱ آوریل ۲۰۱۵ در سوئد به دنیا آمده اند در صورتی که یکی از والدین در زمان تولد تابعیت سوئد را داشته است و یا در صورتی که یکی از والدین تا زمان مرگ تبعه سوئد بوده باشد می توانند تابعیت سوئد را کسب کنند

افرادی که قبل از ۱ آوریل ۲۰۱۵ در سوئد به دنیا آمده اند در صورتی که مادر از اول جولای ۱۹۷۹ تابعیت سوئد را اخذ کرده باشد و یا پدر شهروند سوئد با مادر ایشان ازدواج کرده باشد می توانند تابعیت این کشور را کسب کنند.

مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی

یکی از راه های مهاجرت به سوئد که به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود از طریق پناهندگی می باشد و سازمانی که وظیفه بررسی و ثبت درخواست های پناهندگی را بر عهده دارد اداره مهاجرت سوئد است که افراد می توانند با مراجعه به آن امور مربوط به پناهندگی را پیگیری کنند. بر اساس مقرراتی که طبق کنوانسیون پناهندگی سازمان ملل که با نام کنوانسیون ژنو شناخته می شود، وضع شده است اداره مهاجرت کشور سوئد مسئولیت محافظت از حقوق انسانی و هم چنین اجتماعی پناهندگان را بر عهده دارد. هر فردی که قصد دارد برای پناهندگی در کشور سوئد اقدام کند میبایست در ابتدا وارد خاک این کشور شود. لازم به ذکر است که ساختمان مرکزی اداره مهاجرت این کشور در شهر Norrkoping قرار گرفته و دیگر شعب ان در شهرهای استکهلم، گوتنبرک و مالمو قرار دارد. در صورتی که بعد از ثبت درخواست پناهندگی، با درخواست شخص متقاضی موافقت شود وی قادر خواهد بود که از خدمات شهری این کشور استفاده نموده و به کار و تحصیل بپردازد. البته لازم به ذکر است که موسسه حقوقی ملک پور MIE اتریش هیچ گونه خدمات مشاوره ای و اجرایی در زمینه پناهندگی در سوئد و هیچ کشور دیگری ارائه نمی کند و این بخش از مقاله تنها و صرفا جهت افزایش آگاهی شما در این زمینه است. پیشنهاد می کنیم در صورتی که تمایل به پناهندگی به سوئد دارید ابتدا راه های قانونی و ساده تر مهاجرت به سوئد را همانند روش هایی که پیشتر گفته شد، بررسی نمایید. در بسیاری از موارد، افراد بدون آشنایی با راه های مهاجرتی این راه پرخطر را انتخاب می کنند و آینده خود و خانواده شان را به خطر می اندازند. در صورتی که گاها با همان میزان هزینه می توان از راه درست اقامتی دریافت نمود که منجر به اخذ تابعیت و پاسپورت شود.

مهاجرت به سوئد از طریق ویزا ازدواج

از دیگر راه های مهاجرت به سوئد ازدواج با یک مقیم دائم و یا با تبعه و شهروند سوئدی می باشد. در صورتی که تمایل دارید با یک شهروند سوئدی ازدواج کنید می توانید اجازه اقامت دریافت کنید. میتوانید این درخواست را به صورت آنلاین ثبت نمایید. از جمله شرایط فرد مورد نظر آن است که یا تابعیت و پاسپورت سوئد را داشته باشد و یا دارای اقامت دائم این کشور باشد و قادر به ساپورت مالی شما و خودش در مدت زمان مشخص شده باشد. هم چنین باید دارای محل زندگی با اندازه و ابعاد مناسب باشد تا پس از مهاجرت به سوئد در این مکان قادر به زندگی باشید. به طور کلی در صورتی که قصد دارید با یک شهروند سوئدی ازدواج کنید، می توانید بعد از گذشت ۳ سال از ازدواج تان برای پاسپورت و تابعیت این کشور درخواست کنید. البته باید در دو سال گذشته حتما با هم در یک مکان زندگی کرده باشید و صرف اینکه متاهل بوده اید کافی نیست.

مشاوره ما برای مهاجرت شما

برای مهاجرت به سوئد ما از ابتدا راه تا انتهای مسیر شما برای موفقیت در کنارتان هستیم، از طرق مشاوران مستر تیکو می توانید به نتایج بسیار خوب و جامعی برسید. چنانچه سوالاتی دارید و نیاز به راهنمایی دارید با مشاوران مستر تیکو تماس حاصل نموده و در خصوص شرایط و راه های مختلف مهاجرت به کشور سوئد مشاوره مورد نیاز خود را دریافت نمائید.

درخواست مشاوره تخصصی

فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان مستر تیکو برای مشاوره و پیشنهاد بهترین گزینه با شما تماس بگیرند.