Alternate Text

راهنمای اخذ اقامت در نروژ

تفاوتی ندارد هدف شما از سفر به نروژ دیدار آشنایان و دوستان، شرکت در کنفرانس های پژوهشی، علمی و نمایشگاه‌های تجاری، بازدید از مکان های گردشگری در قالب تور نروژ، تحصیل و یا استفاده از فرصت‌های شغلی باشد؛ با هر انگیزه‌ای که بخواهید وارد کشور نروژ شوید، به عنوان یک ایرانی ملزم به تهیه ویزای نروژ هستید.

معرفی نروژ

کشور نروژ یکی از کشورهای قاره اروپا می باشد که در بخش شمال غربی این قاره ( در شبه جزیره اسکاندیناوی ) واقع شده است و در همسایگی کشور های سوئد، فلاند و روسیه قرار دارد. این کشور مساحتی در حدود ۳۸۵,۲۰۷ کیلومتر مربع دارد و طبق سرشماری در سال ۲۰۱۹ جمعیت آن بالغ بر ۵،۳۲۸,۰۰۰ میلیون نفر می برآورد شده است. پایتخت کشور نروژ شهر اسلو است. زبان رسمی این کشور زبان نروژی و سامی می باشد. واحد پول کشور نروژ ، کرون نروژی است. نروژ سرانه تولید ناخالص داخلی بالا و ذخایر بسیار بزرگی از گاز، نفت خام و معادن دارد و پس از خاورمیانه به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت و گاز جهان محسوب می شود. نروژ کشوری کوهستانی است و آب و هوای بسیار سردی دارد، این کشور تقریبا در ۹ ماه از سال شاهد بارش برف و باران است. بیشتر مناطق کشور نروژ مانند کشورهای دیگر شب و روز را تجربه نمی کنند، چرا که در این مناطق به دلیل نزدیکی به قطب شمال ۶ ماه از سال شب و ۶ ماه دیگر روز می باشد و در نتیجه مهاجرت به نروژ و شرایط زندگی در نروژ نسبت به کشورهای دیگر متفاوت است.

شرایط مهاجرت به نروژ

نرخ بیکاری در نروژ بسیار پایین و مردم از درآمدهای بالایی برخوردارند. بطوریکه در حال حاضر نروژ دارای بالاترین رتبه های جهانی در زمینه درآمد، سلامت، محیط زیست و توانایی های شهروندی می ­باشد. افرادی که قصد مهاجرت به کشور نروژ را دارند می ­بایست در ابتدا نسبت به اخذ یک کدام از ویزاهای این کشور متناسب با شرایطشان اقدام نمایند.

البته برخی از افراد از طریق راه های غیر قانونی و مسیرهای خطرناک وارد این کشور شده و درخواست پناهندگی به نروژ را می ­نمایند که با شرایط کنونی طی نمودن این مسیر بسیار سخت شده است. اما با وجود راههای قانونی که برای مهاجرت به کشور نروژ وجود دارد، مهاجرت قاچاقی به این کشور منطقی و صحیح نیست. ما در این مقاله قصد بر این داریم تا به بررسی راه های مهاجرت به نروژ بپردازیم. از علاقمندان به این موضوع دعوت می­ نمائیم تا مطالب را تا پایان مطالعه فرمایند.

مهاجرت تحصیلی به نروژ

همانطور که بیان نمودیم نروژ از سیستم آموزشی بسیار مناسب و با کیفیتی برخوردار است. سالانه دانشجویان زیادی این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب نموده و با اخذ ویزای تحصیلی این کشور به نروژ مهاجرت می­ نمایند. تحصیل در دانشگاه های نروژ بصورت رایگان است و دانشگاه های این کشور از جمله برترین دانشگاه های جهان بشمار می ­روند. با به دلایل فوق دانشجویان بسیاری درخواست پذیرش خود را به دانشگاه های این کشور ارسال می ­نمایند.

به دلیل افزایش درخواست دانشجویان جهت تحصیل در دانشگاه های نروژ، پذیرش بصورت رقابتی صورت می ­گیرد و دانشجویان براساس شایستگی و میزان برخوردای از سطح علمی آنان پذیرش می ­شوند. دانشگاه های نروژ هر یک از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را به دانشجویان ارائه می­ نماید. دانشجویان در مقطع کارشناسی باید به زبان نروژی تسلط لازم را داشته باشند زیرا تدریس در این مقطع به زبان نروژی صورت می­ گیرد اما تدریس در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی ارائه می­ گردد.

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند می­بایست قبل از ورود به این دوره نسبت به زبان نروژی مهارت لازم را کسب نموده باشند. با اینحال امکان یادگیری این زبان قبل از ورود به دوره کارشناسی برای دانشجویان وجود دارد. ناگفته نماند اجازه انجام کار ضمن تحصیل برای دانشجویان وجود دارد. آنها می­ توانند به انجام کارهای دانشجویی ضمن تحصیل پرداخته و از این طریق بخشی از هزینه های زندگی دانشجویی خود را تأمین نمایند.

مدارک مورد نیاز برای ویزا تحصیلی

  1. مدرک زبان نروژی یا انگلیسی
  2. سابقه تحصیلی موثر
  3. ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی
  4. دعوتنامه دانشگاه مقصد

مهاجرت کاری به نروژ

تقریبا ۱۴ درصد از کل جمعیت نروژ را مهاجران تشکیل می دهد که حدود یک سوم از این تعداد برای یافتن شغل به این کشور مهاجرت نموده اند. افرادی که قصد مهاجرت به نروژ از طریق تخصص و اخذ ویزای کار نروژ را دارند بایستی در زمینه شغلی خود دارای تخصص و حرفه ای باشند و برای ورود به نروژ نیاز به اخذ ویزای کاری دارند. برای دریافت ویزای کاری طبق برنامه کارگران ماهر فرد متقاضی بایستی در یک سطح حرفه ای مشغول به کار باشد و مدارک و مجوز های مربوطه برای انجام آن کار را داشته باشد و مهم ترین موضوع اینکه بایستی برای کار تمام وقتی از کارفرمایی در کشور نروژ پیشنهاد شغلی داشته و می بایست حقوق پیشنهادی به متقاضی کمتر از متوسط حقوق نروژ نباشد. متوسط حقوق در نروژ برای موقعیت های شغلی برای نیروهای کاری دارای مدرک لیسانس ۱۰۰,۳۹۷ کرون نروژی و برای نیروهای کاری دارای مدرک فوق لیسانس ۲۰۰,۴۲۸ کرون نروژی تعریف گردیده است. شهروندان اتحادیه اروپا و شهروندان کشورهایی که با توافق نامه ویزای متقابل با نروژ می باشند نیازی به اخذ ویزا ندارند.

مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری

دولت نروژ از کارآفرینان و سرمایه گذارانی که قصد ایجاد کسب و کار و یا سرمایه گذاری در این کشور را دارند استقبال می­ نماید. بطوریکه تسهیلات بسیار مناسبی را در اختیار آنان قرار می­ دهد. از جمله راههای کارآفرینی در کشور نروژ ثبت شرکت می­ باشد که بدین منظور فرد می­ بایست دارای یک طرح و یا ایده ای اقتصادی که موجب رشد اقتصاد در نروژ می­ گردد را ارائه نماید. همچنین افراد می ­توانند با اخذ ویزای سرمایه گذاری در نروژ به این کشور مهاجرت نموده و از طریق خرید اوراق قرضه دولتی که بصورت سرمایه قابل برگشت و غیر قابل برگشت می­ باشد به سرمایه گذاری در این کشور بپردازد. مشاورین و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره راهنما و پاسخگوی تمامی سوالات عزیزان در زمینه راه های مهاجرت به نروژ می باشند.

مهاجرت به نروژ از طریق تولد

از سایر روش های مهاجرت به کشور نروژ می توان تولد را نام برد. قوانین مربوط به تولد نوزاد در یک کشور و اعطای تابعیت به وی در کشور های مختلف متفاوت می باشد. به طور کلی کشورها برای اعطای تابعیت از طریق تولد از دو قاعده خون و خاک پیروی می کنند. کشورهایی نظیر کانادا، برزیل، آمریکا، برزیل، پرتغال و … به فرزندی که در خاکشان متولد گردیده است، پاسپورت اعطا می نمایند. کشور نروژ همانند بسیاری از کشورهای اروپایی از روش خون برای اعطای تابعیت پیروی می کند، به این معنی که اگر نوزاد متولد شده در نروژ پدر یا مادر نروژی نداشته باشد تابعیت کشور نروژ را دریافت نمی کند ولی در صورتی که پدر یا مادر نوزاد متولد شده تابعیت نروژی داشته باشد وی تابعیت نروژ را بدست می آورد.

مهاجرت به نروژ از طریق ویزا ازدواج

ازدواج یکی دیگر از راه های مهاجرت به نروژ می باشد. اگر فردی بخواهد از طریق ازدواج به کشوری مهاجرت کند و اقامت آن کشور را بدست آورد باید با یک تبعه یا مقیم دائم کشور مورد نظرش ازدواج کند. این ازدواج نباید صوری باشد و باید قانونی صورت گیرد. فرد متقاضی مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج باید با یک تبعه نروژی مرد یا زن ازدواج کند یا با یک مجوز ۶ ماهه وارد کشور نروژ شود و در این مدت ۶ ماه ازدواج خود را ثبت کند. این ازدواج باید بصورت قانونی باشد و فرد پس از آن می تواند درخواست اقامت نروژ را دهد.

مشاوره ما برای مهاجرت شما

برای مهاجرت به نروژ ما از ابتدا راه تا انتهای مسیر شما برای موفقیت در کنارتان هستیم، از طرق مشاوران مستر تیکو می توانید به نتایج بسیار خوب و جامعی برسید. چنانچه سوالاتی دارید و نیاز به راهنمایی بیشتری دارید با مشاوران مستر تیکو تماس حاصل نموده و در خصوص شرایط و راه های مختلف مهاجرت به کشور نروژ مشاوره مورد نیاز خود را دریافت نمائید.

درخواست مشاوره تخصصی

فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان مستر تیکو برای مشاوره و پیشنهاد بهترین گزینه با شما تماس بگیرند.