Alternate Text

راهنمای اخذ اقامت در یونان

تفاوتی ندارد هدف شما از سفر به یونان دیدار آشنایان و دوستان، شرکت در کنفرانس های پژوهشی، علمی و نمایشگاه‌های تجاری، بازدید از مکان های گردشگری در قالب تور یونان، تحصیل و یا استفاده از فرصت‌های شغلی باشد؛ با هر انگیزه‌ای که بخواهید وارد کشور یونان شوید، به عنوان یک ایرانی ملزم به تهیه ویزای یونان هستید.

معرفی یونان

کشور یونان یکی از جنوبی ترین کشورهای شبه جزیره بالکان می باشد. قسمت بزرگی از مساحت این کشورها از جزایر تشکیل داده اند. جزایر یک پنجم مساحت کشور یونان را تشکیل می دهند. کشور یونان از لحاظ اندازه و مساحت، با کشور انگلستان قابل قیاس است. یونان بیش از دو هزار جزیره دارد که ۱۷۰ جزیره از این تعداد آباد می باشد و مردم در آن سکونت دارند. واحد پول یونان «یورو» است و پایتخت این کشور آتن می باشد.

شرایط مهاجرت به یونان

یونان کشور مهاجر پذیری محسوب می شود به طوری که در حدود %25 از حقوق بگیران این کشور مهاجران سابق بودند که اکنون شهروند این کشور می باشند. جمعیت کل کشور یونان کمی بیشتر از 1000000 است که بیشتر این جمعیت در پایتخت این کشور یعنی آتن متمرکز شده است. واحد پولی این کشور متمدن نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان (یورو) می باشد. همه ساله افراد از سراسر جهان برای اهدافی مثل تحصیل، کار، سرمایه گذاری و… ویزای اقامت یونان را اخذ و به این کشور مهاجرت می کنند.

مهاجرت تحصیلی به یونان

تحصیل در کشور یونان هزینه های زیادی دارد و مهم ترین مطلب قبل از انتخاب این گزینه برای مهاجرت به یونان بررسی تمکن مالی و مقایسه درآمد خود با شرایط اقتصادی و هزینه های زندگی در کشور یونان است. به طور کلی لازم است:

در یکی از دانشگاه‌ های موسسات آموزش عالی کشور یونان پذیرفته شوید.

یک رشته تحصیلی خاص را انتخاب کنید و وارد دانشگاه شوید.

هنگامی که مراحل فوق را پشت سر گذاشتید اجازه اقامت برای زمان یک ساله به شما داده می شود که می ‌توانید هر سال با مراجعه به دفاتر پلیس مهاجرت و سازمان آموزش و پرورش یونان برای تمدید اعتبار جواز خود اقدام کنید. توجه داشته باشید که بورسیه های تحصیلی در کشور یونان صرفا به افراد فوق العاده با استعداد با رزومه تحصیلی عالی پرداخت می شود. اگر قصد مهاجرت به یونان از طریق ویزای تحصیل را دارید باید تمکن مالی کافی داشته باشید. نکته مهم دیگر این است که قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر در یونان برای ادامه تحصیل، باید به لیست وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران برای بررسی این مهم که آیا دانشگاه مورد نظر شما مورد تایید وزارت علوم هست یا خیر مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز برای ویزا تحصیلی

در کشور یونان بورسیه های دولتی بسیار فراوانی وجود دارد. با اینکه شرایط مالی این کشور و اوضاع اقتصادی نامناسبی در کشور حاکم است، اما این بورسیه ها همچنان ادامه دارند. در کل مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا:

  1. مدرک زبان یونانی یا انگلیسی
  2. سابقه تحصیلی موثر
  3. ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی
  4. دعوتنامه دانشگاه مقصد
  5. صورت حساب پرداخت شهریه ترم اول دانشگاه
  6. اثبات تمکن مالی به دولت یونان

مهاجرت کاری به یونان

یکی از روش های مهاجرت به یونان ، مهاجرت کاری به یونان می باشد. برای اینکه بخواهید در این کشور مشغول به کار شوید اگر از اتباع کشور های اتحادیه اروپا نیستید، باید ابتدا یک مجوز کار داشته باشید. برای دریافت مجوز کار شما باید یا از یک کارفرما پیشنهاد شغلی داشته باشید و یا اینکه درخواست ویزای کار در ایام تعطیلات نمایید. یعنی در واقع شما باید با یک کارفرما مصاحبه انجام داده باشید و آن کارفرما شما را برای استخدام قبول کرده باشد. متقاضیان باید گذرنامه معتبر داشته باشند، باید ثابت نمایند که هیچ گونه تهدیدی برای نظم عمومی کشور یونان و یا بهداشت عمومی مردم ندارند. پس از دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرما، شخص باید به سفارت کشور یونان در محل اقامت خود مراجعه نمایند و درخواست ویزا نمایند. اما این کار چندین ماه طول می کشد و ممکن است که کارفرما از استخدام به شخص منصرف شود و یا فرد دیگری را برای استخدام پیدا کند و یا اینکه این کارفرما در حال حاضر به چنین نیرویی نیاز داشته باشد و پس از گذشت چند ماه دیگر به این نیرو نیاز نداشته باشد.

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری

یکی از راههای مهاجرت به یونان و اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری است اما قبل از این که در کشوری بخواهیم سرمایه گذاری کنیم، باید فاکتورهای مربوط به استانداردهای سرمایه گذاری آن کشور را مورد بررسی قرار دهیم. یکی از فاکتورهای بسیار مهم خطر مصادره اموال در کشور مقصد می باشد. در نمودار زیر می توانید ببینید که در سال های اخیر خطر مصادره اموال در کشور یونان از بازه عدد ۱ تا ۷ به چه میزان بوده است. همانطور که در نمودار مشاهده می کنید در سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ نرخ مصادره اموال به اندازه دو واحد بوده است، در صورتی که در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ این نرخ به کمترین مقدار ممکن رسیده است و مقدار آن یک واحد است. این موضوع نشان دهنده این است که سرمایه گذاری در این کشور بسیار امن می باشد و خطر مصادره اموال تقریباً صفر می باشد.

مهاجرت به یونان از طریق تولد

راه دیگر مهاجرت به یونان ، تولد در این کشور می باشد. اگر کودک در کشور یونان و یا خارج از یونان به دنیا بیاید در صورتی که پدر یا مادر او تابعیت این کشور را داشته باشند، آن کودک هم تابعیت این کشور را دریافت خواهد کرد. در واقع به این علت است که قوانین مربوط به تولد در کشور یونان بر پایه خون می باشد. اما اگر کودکی که در کشور یونان به دنیا می آید و دارای پدر مادری باشد که اقامت کوتاه مدت کشور یونان را داشته باشند به آن فرزند تابعیت داده نمی شود. گرفتن تابعیت برای فرزند متولد شده دارای شرایط خاصی است که باید پدر و مادر و کودک داشته باشند. همانطور که قبلا گفته شد برای اینکه اشخاص اقامت دائم این کشور را بگیرند باید حداقل پنج سال در این کشور اقامت داشته باشند. پس اگر قبل از تولد فرزند پدر و مادر کودک در این کشور به مدت ۵ سال زندگی کرده باشند و پس از آن کودک به دنیا بیاید هنگامی که کودک به دنیا بیاید، والدین می توانند برای او درخواست پاسپورت کشور یونان را بدهند.

مهاجرت به یونان از طریق ویزا ازدواج

یکی از راه های دیگر مهاجرت به یونان ، اخذ اقامت کشور یونان از طریق ازدواج است. در واقع اگر همسر شخصی در کشور یونان باشد و آن شخص در کشور یونان تابعیت این کشور و یا اقامت دائم و یا اقامت موقت این کشور را داشته باشد، می‌تواند برای پیوستن به همسرش از طریق قانون اتحاد خانواده اقدام نماید. یعنی در واقع بعد از گذشت سه ماه از تاریخ ورود همسرش به کشور یونان می تواند به اداره مهاجرت این کشور ارائه مراجعه نماید و درخواست پیوستن همسر و فرزندان خود را ثبت نماید. طبق این قانون شخص می تواند برای همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود اقدام نماید. در ابتدا به همسر شخص اقامت ۵ ساله داده می شود و در صورتی که ازدواج آنها به مدت حداقل سه سال پایدار بماند، می‌تواند در آن کشور اقامت خود را تمدید نماید. یکی از شروط تمدید اقامت یونان، حضور در این کشور می باشد. اشخاص باید در این کشور از هر ۱۲ ماه، شش ماه را حداقل در کشور یونان اقامت داشته باشند تا بتوانند اقامت خود را تمدید نمایند. در صورتی که تمام این شروط را رعایت کرده باشند می توانند اقامت خود را به مدت ۵ سال دیگر تمدید نمایند.

مشاوره ما برای مهاجرت شما

برای مهاجرت به یونان ما از ابتدا راه تا انتهای مسیر شما برای موفقیت در کنارتان هستیم، از طرق مشاوران مستر تیکو می توانید به نتایج بسیار خوب و جامعی برسید. چنانچه سوالاتی دارید و نیاز به راهنمایی بیشتری دارید با مشاوران مستر تیکو تماس حاصل نموده و در خصوص شرایط و راه های مختلف مهاجرت به کشور یونان مشاوره مورد نیاز خود را دریافت نمائید.

درخواست مشاوره تخصصی

فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان مستر تیکو برای مشاوره و پیشنهاد بهترین گزینه با شما تماس بگیرند.